Yunanistan
Giriş Tarihi : 15-06-2024 10:59   Güncelleme : 15-06-2024 11:33

Başbakan Miçotakis'ten kabine değişikliği!

Başbakan Miçotakis'ten kabine değişikliği!

Başbakan Kyriakos Miçotakis, iktidardaki lideri olduğu Yeni Demokrasi'nin (ND) Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde yüzde 33 oy oranı hedefinin altında kalmasının ardından kabine değişikliğe gitme kararı aldı.

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri ardından Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Cuma günü kabinesinde değişikliğe gittiğini, yeni kabinenin hayat pahalılığı ve iş gücü politikalarına odaklanacağını açıkladı. Yeni bakanlar Cuma günü resmen yemin edecek ve ilk kabine toplantısı Cumartesi günü yapılacak.

Miçotakis'in kararı, 9 Haziran'da yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde merkez sağ Yeni Demokrasi Partisi'nin (ND) hedeflediği yüzde 33'lük oy oranının altında kalarak yüzde 28,3'te kalmasının ardından geldi. Oy kaybına rağmen ND, ana muhalefet partisi Syriza'nın yüzde 14.9'luk oy oranının neredeyse iki katına ulaşarak birinci oldu.

Bu sonuç ND'nin bir önceki AP seçimlerinde Syriza'ya karşı elde ettiği üstünlüğü artırmış olsa da, 2019'daki oy oranına kıyasla yaklaşık beş puanlık bir düşüş yaşayan iktidar partisi için cansız bir tablo olarak değerlendirildi. Katılımın düşük olduğu ve her 10 seçmenden yaklaşık 6'sının çekimser kaldığı seçimlerde aşırı sağcı partiler kazançlı çıktı.

Anketler, enflasyonda son dönemde yaşanan düşüşe rağmen, COVID-19 ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin Güney Avrupa ülkesinde fiyatların yükselmesine neden olmasından bu yana Yunanlıların çoğunun en büyük endişesinin hayat pahalılığı olduğunu gösteriyor.

Daha önce İçişleri ve Kamu düzeni bakanlıklarını yürüten 59 yaşındaki Takis Theodorikakos, tüketici fiyatlarının denetlenmesinden büyük ölçüde sorumlu olan Kalkınma Bakanlığı görevine getiriliyor.

Miçotakis ayrıca Çalışma, İçişleri ve Tarım bakanlarını değiştirdi. Göç Bakanı Dimitris Kairidis'in yerine eski Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos'u atadı. Maliye Bakanı Kostis Hatzidakis'in görevinde bir değişikliğe gitmedi.

Mitsotakis, ülkenin yaşadığı mali kriz sırasında dört yıldan fazla süren Syriza hükümetinin ardından 2019'da iktidara geldi ve 2023 yazında ezici bir zaferle yeniden seçildi.euronews

LMLM

LM