Batı Trakya
Giriş Tarihi : 26-01-2023 13:48

Batı Trakyalı Sabiha Tansuğ hayatını kaybetti...

Batı Trakyalı Sabiha Tansuğ hayatını kaybetti...

Tekfen Holding ve TEMA Vakfı’nın kurucusu Ali Nihat Gökyiğit ile ünlü etnolog Sabiha Tansuğ yaşamını yitirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Yaprak Dede’ olarak da anılan Gökyiğit’in kızı Vahide Gigin’e taziyelerini bildirdi.

Anadolu tarihi ve kültürünün korunmasında, gelecek nesillere aktarılmasında kayda değer katkılar sağlayan ve 1971 yılında madeni 50 kuruşların üzerinde portresi yer alan ünlü etnolog, yazar ve koleksiyoner Sabiha Tansuğ, 88 yaşında hayata veda etti. Tansuğ, dünyada ilk kez halktan bir kadın olarak paraya fotoğrafı basılan isim olmuştu. Türkmen kültürü üzerine yaptığı araştırmalarla tanınan Sabiha Tansuğ, 1935 yılında Gümülcine’de doğdu. 1941’de ailesiyle Batı Trakya’dan Türkiye’ye göç eden Tansuğ, İzmir Göztepe Kız Sanat Okulu’nu bitirdi. İstanbul’a gelen Tansuğ, bu dönemde ünlü ressam Nuri İyem’den dersler alarak çeşitli karma sergilere katıldı. 1965’ten itibaren Anadolu’ya yaptığı seyahatlerde etnografya araştırmalarına başladı. İlk sergisini 1967 yılında, Avusturya’nın başkenti Viyana’da açtı.

FOTOĞRAFI 50 KURUŞTA

Günden güne genişleyen koleksiyonunu çeşitli dergilerde yazdığı yazılarla tanıtmaya devam etti. 1968’de dönemin darphane müdürünün isteği üzerine Ankara gelin başı ile bir fotoğraf çektirdi. Bu fotoğraf, 1971’de madeni 50 kuruşların üzerinde basıldı. Rotterdam’da, Strasbourg’da, Roma

La Sapienza Üniversitesi’nde ve Köln’de sergiler açtı. Tansuğ’un Anadolu kültürünü anlatan koleksiyonu da yakında İzmir Bademler Köyü Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı tarafından hizmete açılacak müzede yaşatılacak.

LMLM

LM