DÜNYA
Giriş Tarihi : 03-07-2024 11:45

Dini ayinde çıkan izdihamda 116 kişi hayatını kaybetti

Dini ayinde çıkan izdihamda 116 kişi hayatını kaybetti

Hindistan'da dini bir ayinde yaşanan izdiham sonucu çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 116 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Yetkililer, olayı "son yıllardaki en kötü trajedilerden biri" olarak nitelendirdi.

Hindistan'ın kuzeyindeki Uttar Pradeş eyaletinde Salı günü Hindular tarafından düzenlenen bir toplu dua etkinliği sırasında izdiham meydana geldi.

Haberi doğrulayan Hintli yetkililer, başkent Yeni Delhi'nin yaklaşık 200 kilometre güneydoğusunda bulunan Hathras ilçesindeki bir köyde yerel bir dini liderin çağrısı üzerine kalabalığın dini ayin için açık alanda toplandığını belirtti.

Yetkililer, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 116 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Olay, "son yıllardaki en kötü trajedilerden biri" olarak nitelendirildi.

İlk belirlemelere göre, hayatını kaybedenlerin sayısı yaklaşık 60 kişi olarak açıklanmış ancak ölü sayısının artabileceği belirtilmişti. Hindistan medyasında yer alan haberlere göre ise olayda en az 87 kişinin hayatını kaybettiğinden korkulduğu ifade edilmişti.

Cansız bedenler, kamyonlar ve özel araçlarla hastanelere ve morglara taşındı. Yaklaşık 150 kişi yaralı halde hastanelere kaldırıldı.

Sosyal medyada yerel bir hastanenin dışında üst üste yığılmış cesetleri gösteren videolar yayımlandı.

İlk raporlara göre, 5.000 kişiye izin verilen etkinliğe 15.000'den fazla kişi katıldı.

Hathras ilçe yöneticisi Ashish Kumar gazetecilere yaptığı açıklamada, "Olay, insanların mekandan ayrılmaya çalıştığı sırada aşırı kalabalık nedeniyle meydana geldi," dedi.

Başbakan Narendra Modi X'te yaptığı açıklamada, izdihamda yaşamını yitirenlerin yakınlarına baş sağlığı diledi.

Modi ayrıca, federal hükümetin eyalete yardımcı olduğunu ve ölenlerin ailelerine 200.000 rupi (2.400 dolar), yaralılara ise 50.000 rupi tazminat verileceğini duyurdu.

Kimliği açıklanmayan bir tanık ise yerel yayın kuruluşu India Today'e verdiği röportajda, mekanın dar bir çıkışı olduğunu belirterek, "Açık alana çıkmaya çalışırken aniden bir kargaşa başladı ve ne yapacağımızı bilemedik," dedi.

Başka bir tanık olan Shakuntala Devi ise Press Trust'a verdiği röportajda, "İnsanlar birbirlerinin üzerine düşmeye başladı. Ezilenler öldü. Oradaki insanlar onları çıkardı," dedi.

Soruşturma başlatıldı

Olayın ardından eyaletin Başbakanı Yogi Adityanath soruşturma açılması emrini verdi.

Adityanath X'te yaptığı paylaşımda, "Yetkililere savaş dönemi hassasiyeti ile yardım ve kurtarma operasyonları yürütmeleri ve yaralılara uygun tedavi sağlamaları talimatı verildi" ifadelerini kullandı.

Adityanath ayrıca, trajik olayın, dini lider sahneden inerken onu dokunmak isteyen bir kalabalığın sahneye doğru itişmesi sırasında meydana geldiğini açıkladı.

Uttar Pradeş, 200 milyondan fazla nüfusuyla Hindistan'ın en kalabalık eyaleti.

Hindistan'da dini etkinlikler sırasında ölümcül izdihamlar yaşanması çok da nadir sayılmaz. Büyük kalabalıkların az güvenlik önlemi alınan küçük alanlarda toplandığı durumlarda sıklıkla böyle talihsiz olaylar yaşanıyor.

Yerel medyaya yansıyan haberlere göre, 2008 yılında yaklaşık 250 kişi, 2005 yılında ise 340'dan fazla kişi bu tür kalabalık toplanmalarda yaşanan izdihamlar sonucu hayatını kaybetti.

2013 yılında Madya Pradeş eyaletinde bir Hindu festivali kapsamında toplanan kalabalık, köprünün çökeceği endişesiyle paniğe kapılmış, birbirlerini ezmişti. Olayda en az 115 kişi hayatını kaybetmişti.

2011'de ise güneydeki Kerala eyaletindeki bir dini festivalde, 100'den fazla Hindu ezilerek yaşamını yitirmişti.

euronews

LMLM

LM