Avrupa
Giriş Tarihi : 01-04-2023 12:33   Güncelleme : 01-04-2023 12:35

Finlandiya, NATO üyeliği için gün sayıyor

Finlandiya, NATO üyeliği için gün sayıyor

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Finlandiya'nın 'önümüzdeki günlerde' üye olacağını açıkladı.

Finlandiya'nın NATO'ya katılımının önündeki son engeli kaldırdığı için Türkiye'ye teşekkür eden Stoltenberg, üyeliğin birkaç gün içinde gerçekleşeceğini belirtti.

Stoltenberg Twitter'da yaptığı paylaşımda "Önümüzdeki günlerde NATO karargahında Finlandiya bayrağını dalgalandırmayı dört gözle bekliyorum. Birlikte daha güçlü ve daha güvendeyiz." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin aylar süren engeli kaldırması ile 30 NATO üyesi ülke bu üyelik başvurusunu onaylamış oldu.

Stoltenberg ayrıca "Finlandiya'nın oldukça yetenekli, gelişmiş kuvvetleri ve güçlü demokratik kurumları var. Dolayısıyla ittifakımıza çok şey katacak" dedi.

Türkiye açısından ne değişti?

Ankara'nın Finlandiya'nın üyeliğine olan itirazından vazgeçmesiyle yanıt bulmayı bekleyen bir soru gündeme geldi: Finlandiya'da ne gibi bir değişiklik oldu da engel kaldırıldı? 

Türkiye "teröristlerin iadesi", "terörle ilişkili STK'ların vakıfların ve organizasyonların kapatılması" gibi beklentiler içerisindeydi. Oysa bunların herhangi biri gerçekleşmiş değil.

Bu durum "hükümet üzerinde farklı alanda bir baskı mı oluşturuldu?" sorusuna neden oldu.

Brüksel'de dışişleri bakanları biraraya gelecek

NATO dışişleri bakanları, üyeliğin resmileştirilmesinin beklendiği önümüzdeki hafta Brüksel'deki NATO ana karargahında bir araya gelecekler.

İsveç'in durumu hala netleşmedi

Rusya'nın geçen yıl Ukrayna'yı işgalinin ardından Finlandiya ile komşusu İsveç onlarca yıllık askeri tarafsızlık politikasını sona erdirerek NATO'nun koruyucu şemsiyesi altına girmeye karar vermişlerdi. Ancak Stockholm'un başvurusu, hem Türkiye'den hem de Macaristan'dan gelen engelleme nedeniyle şimdilik tıkanmış durumda.

Fakat Stoltenberg, "tüm müttefikler, İsveç için onay sürecinin hızlı bir şekilde sonuçlandırılmasının herkesin çıkarına olacağı konusunda hemfikirdir. İsveç'i de bir an önce NATO ailesinin tam üyesi olarak karşılamayı sabırsızlıkla bekliyorum." diyerek bu ülkenin üyeliğinin önemine bir kez daha vurgu yaptı.euronews

LMLM

LM