ORTADOĞU
Giriş Tarihi : 24-06-2024 11:11

İsrail'de savaş karşıtı protesto

İsrail'de savaş karşıtı protesto

Eylemciler, Hamas'ın dokuz aydır Gazze'de alıkoyduğu rehinelerin bazılarının ölmüş olabilme ihtimali nedeniyle hükümete istifa çağrısında bulundu.

İsrail'in Tel Aviv şehrinde Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin istifasını talep eden eylemcilerle polis arasında Cumartesi günü arbede yaşandı. Hamas'ın dokuz aydır Gazze'de alıkoyduğu rehineler ve bu rehinelerin bazılarından haber alınamayışı protestocuların gündemindeydi.

Ateş yakılan gösteride polisin olayları yatıştırabilmek için eylemcilere yakın müdahalede bulunduğu anlar kameralara yansıdı.

Sokağa çıkan on binlerce kişi, İsrail genelinde artışa geçen hükümet karşıtı öfkenin bir tür yansıması olarak görülüyor.

Cumartesi günü düzenlenen geniş çaplı protesto, İsrail'in Gazze'nin kuzeyine hava saldırısında bulunduğu, en az 38 sivilin hayatını kaybettiği operasyondan hemen sonra meydana geldi.

Bugün Hamas militanlarının Gazze'de alıkoyduğu rehinelerden kaçının hayatta olduğu net olarak bilinmiyor. İsrail'deki hükümetin öngörüsü, rehine sayısının 80 civarında olabileceği yönünde.

Hamas gözetiminde hayatını kaybeden rehinelerin çoğu kadın ve çocuklardan oluşuyor.

İsrail ile Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas arasındaki çatışmalar, 7 Ekim tarihinde tekrar alevlendi.

İsrail sınırını aşıp baskın yapan Hamas militanları, 7 Ekim'de düzenledikleri saldırıda çoğu sivil olmak üzere yaklaşık 1,200 kişiyi öldürdü ve 250 kadar kişiyi de rehin aldı. Bu rehinelerin yaklaşık yarısı, Kasım ayında bir hafta süren ateşkes sırasında İsrail tarafından tutulan Filistinli mahkumlarla takas edilerek serbest bırakıldı.

İsrail, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun (BMGK) derhal ateşkes ilan edilmesini öngören kararına rağmen Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırısından bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarını ve sivil katliamlarını sürdürürken, uluslararası kınamalarla karşı karşıya kaldı.

Gazze'deki sağlık yetkililerine göre, 7 Ekim'den beri İsrail'in Gazze'de düzenlediği saldırılarda çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 37.100'den fazla Filistinli öldürüldü ve yaklaşık 84.700 kişi de yaralandı.

Harabeye dönüşen Gazze'nin pek çok bölgesinde gıdaya, temiz suya ve ilaca ulaşmak hala çok zor.

Güney Afrika'nın açtığı bir dava kapsamında İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırımla suçlanıyor.

Mahkeme, Başbakan Binyamin Netanyahu yönetiminin, 6 Mayıs tarihinde işgal edilmeden önce bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentindeki faaliyetlerini derhal durdurmasına hükmetmişti.

euronews

LMLM

LM