Türkiye
Giriş Tarihi : 13-11-2022 21:34

İstanbul İstiklal Caddesi'nde bombalı saldırı: 6 kişi hayatını kaybetti, 81 yaralı var

İstanbul İstiklal Caddesi'nde bombalı saldırı: 6 kişi hayatını kaybetti, 81 yaralı var

İstanbul Beyoğlu'ndaki İstiklal Caddesi'nde bir bombalı saldırı meydana geldi. TSİ 16:20 civarında gerçekleşen patlamanın nedeni henüz bilinmiyor.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya Twitter'dan yaptığı son açıklamada 6 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Olay yerine giden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da yaralı sayısının 81'e yükseldiğini, 2 kişinin durumunun ağır olduğunu açıkladı ve "Terör eylemi olduğunu değerlendiriyoruz. Bu olayı en kısa sürede çözeceğiz, hesabını soracağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk yaptığı açıklamada "Kesin olarak bu terördür dersek belki yanlış olur ama ilk gelişmeler, valimin bize aktardığı ilk bilgi burada bir terör kokusu var. Şu an itibarıyla ilk tespitler oradaki kaçışmalar vesaire falan, bir kadının bu işte rol oynadığİstanbul Valisi Yerlikaya ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu olay yerine gitti.

İmamoğlu patlamanın sebebine yönelik soruya "Farklı ihtimaller üzerinde çalışmalar sürüyor. Bütün bunları açıklama konusunda yetkili merci emniyettir. Biz de süreci buradan takip ediyoruz" diye konuştu.

Türk Kızılayı çevre hastanelere kan sevkiyatı yapıldığını, şu an için kan ihtiyacı bulunmadığını açıkladı.

RTÜK "İstanbul’daki patlamaya ilişkin yayın yasağı getirilmiştir. Tüm medya kuruluşlarımızın dikkatine önemle sunulur" açıklaması yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da "resmî açıklamalar dışındaki yanıltıcı paylaşımlara itibar etmeyiniz" uyarısında bulundu.

Olay yerine giden Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tahkikat başlatıldığını ve sekiz Cumhuriyet savcısı ile iki Cumhuriyet Başsavcı vekilinin görevlendirildiğini duyurdu.

Pazar günü ve havanın sıcak olması nedeniyle cadde oldukça kalabalıktı.

Polis olay sonrası bölgeyi kordon altına aldı.

İstiklal Caddesi tamamen kapatıldı.

 

Konuştuğumuz bir kafe çalışanı ve olay sırasında tesadüfen çevrede bulunan bir gazeteci, patlama sesinin güçlü olduğunu söylüyor. Galatasaray’daki kafenin çalışanı, patlama sesinin ardından caddedekilerin dört bir yana koştuklarını belirtiyor.

Gazeteci ise o sırada Galata Kulesi civarında olmasına rağmen, İstiklal Caddesi’nin Taksim’e daha yakın olan bir noktasında yaşanan patlamayı duyduğunu, olay yerine vardığında polisin çevreyi kordona almış olduğunu, yerde yatan ölü ve yaralıları gördüğünü aktarıyor.

Caddenin önemli bir bölümünü kullanıma kapatan polis, çevrede yoğun güvenlik önlemleri almış durumda. Bir polis helikopteri de havada dolanıyor. Bazı polis memurlarının çevrede yer yer GBT (Genel Bilgi Toplama) kontrolü yaptıkları görülüyor. Caddedeki dükkanların büyük bölümü kepenklerini indirmiş durumda. Çevredeki vatandaşlar kadar turistler de yaşananları anlamaya çalışıyor. Polis ise yer yer cep telefonuyla görüntü almak toplanan kalabalıkları dağılmaları yönünde uyarıyor.

 

Beşiktaş - Antalyaspor maçı ertelendi

Fikstüre göre bu akşam 20:00'de Vodafone Park'ta oynanacak olan Beşiktaş - Antalyaspor karşılaşması da ertelendi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) "İstiklal Caddesi'nde meydana gelen patlama sonrasında TFF Yönetim Kurulu yaptığı değerlendirme sonucunda, Vodafone Park'ta bu akşam saat 20.00'de oynanması gereken Beşiktaş - Fraport TAV Antalyaspor karşılaşmasını ileri bir tarihe ertelemiştir" açıklamasını yaptı.

AdminAdmin