Avrupa
Giriş Tarihi : 02-09-2023 10:15   Güncelleme : 03-09-2023 12:24

Milano'da ilk cami kurulması için çalışmalara başlandı

Milano'da ilk cami kurulması için çalışmalara başlandı

Milano'da yasal olarak inşa edilecek ilk cami, yedi yıldır bir grup göçmenin yaşadığı eski bir hamamın yerine yapılacak.

İtalya'nın Milano kentindeki eski bir hamamda yaşayan bir grup göçmen ve işçi, binanın camiye dönüştürülmek üzere satılmasının ardından yerel yetkililerce zorla tahliye edildi.

1928'de İtalya'nın faşist döneminde hamam olarak inşa edilen ve 1999 yılında terk edilmeden önce bir düğme fabrikası ve mekanik okulu olarak kullanılan bina, 2016 yılında bir grup göçmen tarafından işgal edildi.

İtalyan medyasına göre yıllar içinde bu grup, çoğunluğu Afrikalı ve Müslüman olan yaklaşık 40 kişiye ulaştı. Bazı haberlerde burada İtalyanlar da yaşadığı belirtiliyor. 

Burayı ev edinen göçmenlerin hepsi İtalya'da yasal olarak çalışma hakkına sahip ancak yalnızca sezonluk ya da geçici işler bulabiliyorlar. Bu da Milano'da bir evin kirasını karşılamalarına yetmiyor. 

Eski hamam harap halde olsa da bina yine de göçmenlere yatak, duş, mutfak, banyo ve hatta ibadet için bir alan sunabiliyor. 

Bu insanlar, belediye yetkilileri tarafından yeni cami inşaatı için binayı terk etmeleri gerektiği bildirilince,  Milano'yu "sakinlerini satmakla" suçladı. 

Binanın dışına "Belediye burayla birlikte sakinlerini de mi satıyor?" yazılı bir tabela yerleştirildi. 

Aktivist grup "Ci Siamo - Rete Solidale" tahliyenin şehrin "yoksullarını görmek istemediğini ya da onların görülmesine izin vermediğini" ortaya koyduğunu söyledi. 

Protestolara ve yerel aktivistlerin dayanışmasına rağmen grup salı günü tahliye edildi. Şimdi, evsiz kalmaktan endişe ediyorlar.

Fanpage'in görüştüğü eski sakinlerden biri, hiçbirinin kiralık bir yer bulmaya gücünün yetmediğini söyledi: "Bu yüzden burası bizim evimiz oldu. Bir yer kiralamak için gerekli belgelere sahip olmak için yıllarca beklememiz gerekiyor, 2 ila 6 aylık geçici işlerde çalışıyoruz, sabit bir sözleşmeye ihtiyacımız var."

Yerel yetkililer, çocuklu ailelerin yeni bir ev bulmalarına yardımcı olacaklarını ancak binayı yasa dışı olarak işgal ettikleri için diğerlerine yardım etmeyeceklerini bildirdi.

Eski hamamın üzerine cami inşa etme ihalesini kazanan kuruluşun başkanı Asfa Mahmud, daha önce yaptığı açıklamada, yerel makamların sakinleri barındırmak için bir çözüm bulacağını umduğunu söylemişti.

Kentin ilk yasal camisi olacak cami, Milano'nun çok kültürlü mahallelerinden birinde inşa edilecek.euronews

LMLM

LM