Avrupa
Giriş Tarihi : 09-07-2024 11:45

Polonya ve Ukrayna arasında güvenlik anlaşması imzalandı

Polonya ve Ukrayna arasında güvenlik anlaşması imzalandı

 

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Varşova'da Polonya Başbakanı Donald Tusk ile bir araya gelerek Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik devam eden saldırılarını ve NATO'nun daha fazla desteğini görüştü.

Rusya’nın geniş kapsamlı işgali sürerken, Ukrayna ile Polonya bugüne kadar yapılmış en kapsamlı güvenlik anlaşmasını imzaladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Pazartesi günü resmi X hesabından yaptığı duyurduğu anlaşma kapsamında, Polonya istikametine ateşlenmiş tüm Rus füzelerinin ve insansız hava araçlarının Ukrayna hava sahasında düşürüleceğini duyurdu.

Zelenskiy, Kiev ile Varşova arasındaki anlaşma kapsamında yeni kurulacak, Ukraynalı gönüllülerden oluşan Ukrayna Lejyonu'nun Polonya topraklarında eğitileceğini de belirtti.

Ayrıca Zelenskiy, Polonya Başbakanı Donald Tusk'a Ukrayna halkıyla dayanışması ve desteklerinden ötürü teşekkür etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Varşova'da Tusk ile bir araya gelerek Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik devam eden saldırılarını ve NATO'nun Kiev'e destek ve yardımlarını görüştü.

Zelenskiy ile Tusk arasındaki ikili görüşme, Rus füzelerinin Kiev'deki bir çocuk hastanesi de dahil olmak üzere Ukrayna'nın çeşitli yerlerine düzenlediği saldırılarda en az 24 kişinin ölümünden saatler sonra gerçekleşti.

NATO'nun Salı günü Washington'da düzenleyeceği zirvede liderlerin, Rusya ile savaşta olan Ukrayna'ya uzun vadeli güvenlik yardımı ve askeri eğitim sağlama yöntemlerini ele alması bekleniyor.

Üç gün sürecek zirvede, Ukrayna güçlerine yönelik eğitim, askeri ve mali yardımın koordine edilmesinde ABD yerine NATO'nun daha fazla sorumluluk üstlenmesinin onaylanması bekleniyor.

NATO zirvesinde Polonya'yı, bugün Zelenskiy ile görüşmesi planlanan Cumhurbaşkanı Andrzej Duda temsil edecek.

Polonya, Ukrayna'nın en sıkı destekçileri arasında yer alıyor.

NATO tarafından yayımlanan tahminlere göre Varşova, bu yıl GSYH'sının yüzde 4.12'sini savunmaya harcayacak.

Avrupa ülkeleri, Ukraynalılara NATO organlarında daha fazla yer verilmesini de tartışıyor, ancak Kiev'in ittifaka katılması konusunda henüz bir fikir birliği yok.

Rusya, ilk olarak 2014 yılında Ukrayna'nın Karadeniz kıyısındaki Kırım yarımadasını işgal etti.

Kırım'ın işgalinden kısa sonra, Donbas'ta yer alan, nüfusu etnik Rus ağırlıklı olan Luhansk ve Donetsk oblastları da Rusya'nın desteğiyle Ukrayna yönetimine savaş açtılar ve tanınmayan iki cumhuriyet kurdular. Sonrasında Rusya, Ukrayna işgali kapsamında bu iki cumhuriyeti de ilhak etti.

2022 yılının Şubat ayına gelindiğinde ise Rusya, Ukrayna'nın "Nazilerden arındırılması gerektiğini" öne sürerek ülkeye karşı geniş çaplı bir işgal başlattı ve bilhassa Ukrayna'nın doğusunda çatışmalar hala sürüyor.

euronews

LMLM

LM