Türkiye
Giriş Tarihi : 01-11-2022 11:11

Putin'den Türkiye'de gaz merkezi açıklaması

Putin'den Türkiye'de gaz merkezi açıklaması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Türkiye'nin, Avrupa'ya gaz tedariki için gaz merkezi olarak seçilmesine gelince. Doğrudan Avrupa ile çalışmak çok zor" ifadelerini kullanarak, “Türkiye'de hızla bir gaz merkezi kurabiliriz” dedi.

Putin, iki hafta önce, Kazakistan'ın başkenti Astana'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşmede, "Gaz tedarikinde Türkiye en güvenli güzergâh haline geldi. Avrupa'dan çok daha güvenli bir güzergâh haline geldi. Türkiye'de büyük bir ikmal merkezi kurabiliriz" ifadelerini kullanmıştı.

Dönmez: Teknik olarak mümkün

Rus Enerji Haftası için Rusya’da bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de “Putin’in bu önerisi kapsamlı bir şekilde ele alınmalı. Ancak bunun mümkün olduğunu söyleyebilirim. Zaten Rusya, başarılı altyapı projelerini hayata geçirdi. Türkiye, bu ve buna benzer birçok uluslararası projeyi zamanında tamamlamıştır. Teknik olarak mümkün. Bu tarz uluslararası projelerde teknik, ticari ve hukuki açıdan değerlendirme ve fizibilite çalışması yapılması lazım. Biz güvenilir bir ortağız. Şu anda Akkuyu’da devam eden önemli bir nükleer güç santrali projemiz var. Rusya ile ilişkilerimiz sadece enerji değil, çok farklı alanlarda da devam ediyor. Bunlar oturup konuşulup değerlendirilmesi gereken hususlardır” demişti.

LMLM

LM