Avrupa
Giriş Tarihi : 25-01-2023 12:35

Seçim üstüne seçim yapan Bulgaristan, 2 Nisan'da tekrar seçimlere gidiyor

Seçim üstüne seçim yapan Bulgaristan, 2 Nisan'da tekrar seçimlere gidiyor

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, ekim ayında yapılan erken genel seçimlerden bu yana hükümet kurulamaması nedeniyle 3 Şubat'ta parlamentoyu feshedeceğini açıkladı. Radev son iki yıl içinde beşinci kez sandık başına gidecek olan ülkenin yeni seçim tarihini 2 Nisan olarak belirledi.

Radev feshetme kararını, çıkmaza giren parlamentodaki üçüncü ve son hükümet kurma denemesinde  Sosyalistlerin başarısız olması üzerine almak zorunda kaldı. 

Cumhurbaşkanı daha önce yaptığı açıklamada, erken seçimlerin ardından yeni bir hükümet kurulana kadar ülkeyi yönetmesi için mevcut geçici Başbakan Galab Donev'i yeniden atayacağını söylemişti.

Yolsuzlukla mücadele reformları

Radev, milletvekillerinin parlamentonun feshedilişinden yeni seçim tarihe kadar olan yaklaşık bir aylık süreyi, yolsuzlukla mücadele reformlarını onaylamak için kullanmalarını istedi. 

Siyasi süreçle ilgili gazetecilere açıklama yapan Cumhurbaşkanı "Milletvekillerinin bu süreyi yolsuzlukla mücadele ve Avrupa entegrasyonunun sadece bir seçim vaadi değil, gerçek bir öncelik olduğunu kanıtlamak için kullanacaklarını umuyorum" diye konuştu.

Uzun süredir devam eden siyasi çalkantılar Bulgaristan'ın 2024 yılında Euro ve Schengen bölgesine katılma planlarını zora sokuyor. 

Ülkenin yüklü Avrupa Birliği yardımlarına erişimi için özellikle üst düzey yolsuzluklarla mücadeleyle ilgili yasaların parlamentodan geçmesi gerekiyor.

Ancak siyasi krizin aşılamaması, ihtiyaç duyulan reformları geciktiriyor ve ülkenin AB fonlarını verimli bir şekilde kullanma kabiliyetini engelliyor.

AB'nin son üyesi Hırvatistan bu yıl başından itibaren Euro ve Schengen bölgesine katılmış, ancak bazı üyelerin vetosu nedeniyle Romanya ve Bulgaristan'ın katılımı reddedilmişti. Veto hakkını kullanan ülkeler gerekçe olarak Romanya ve Bulgaristan'daki yolsuzluğu işaret ediyor.

LMLM

LM