Yunanistan
Giriş Tarihi : 02-03-2023 11:31

Tren kazası sonrası Hellenic Train büroları taşlandı

Tren kazası sonrası Hellenic Train büroları taşlandı

Yunanistan’da en az 43 kişinin öldüğü tren kazasının ardından göstericiler, başkent Atina’daki Ulusal Demiryolları İdaresi’nin önünde protesto düzenledi. 

Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis de kazada ölen insanların "haksız yere yaşamını yitirdiğini" söyledi ve "ölen insanların anısına" istifa etmenin "görevi" olduğunu belirterek koltuğunu bıraktı.

Binanın önünde bir araya gelen binlerce gösterici, "Kaza değil, cinayet" yazılı döviz taşırken yönetim aleyhine slogan attı. Bir grup göstericinin, binanın cam ve kapılarına taş atmasının ardından polisle protestocular arasında arbede çıktı.

Polis, yerlerini terk etmek istemeyen göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Göstericiler ayrıca sokakta çöp bidonlarını ateşe vererek öfkelerini dile getirdi.

Çarşamba gecesi başkent sokaklarında meydana gelen olaylarda yaralanan olmazken, polis kimseyi gözaltına almadı.

Ülkenin son yıllardaki en önemli tren faciasında ölenleri anmak için başkent merkezinde mumlar yakılarak saygı nöbeti tutuldu.

Kimlik tespiti yapılamayan cesetler için DNA testi

Yunanistan'ın Larisa kentinin 26 kilometre kuzeyindeki Tempi bölgesinde meydana gelen ve en ez 43 kişinin ölümü ile sonuçlanan tren kazasının ardından arama kurtarma çalışmaları hala sürüyor.

Kaza sırasında çıkan yangın nedeniyle arama kurtarma çalışmalarında ve enkazdan çıkarılan bazı cesetlerin tanınmasında zorluk yaşanırken, kayıp aileler DNA testi için örnek verdi.

İlk edinilen bilgilere göre, onlarca kişinin yaralandığı kazada yaklaşık 20 kişinin ise kayıp olduğu tahmin ediliyor.

Yunan medyasında polis kaynaklarına dayandırılan haberlerde, kazayla ilgili gözaltına alınan nöbetçi istasyon şefinin, "Yanlış yaptım ve yolcu trenini Katerini'den gelen ticari trenle aynı hata gönderdim." dediği belirtildi.

Enkaz alanında çalışan arama kurtarma ekibi üyesi Nikos Sguris, kaza ile ilgili şunları söyledi:

“Her iki tren de aynı raydaymış. Karşı yönlerden geliyorlarmış. Her iki trenin de hızı yüksekmiş ve bu gördüğünüz noktada çarpışmışlar. Çarpışma çok sert olmuş.”

Kazadaki can kaybının yüksek olmasının sebebinin sadece yangın olmadığını belirten Sguris, kantin olarak kullanılan ön vagondaki malzemelerin de yangın çıkmasında etkili olduğunu ifade etti.

Sguris, "Ön vagondaki kantinde bulunan malzemeler, yağlar yangına sebep oldu ancak itfaiye tarafından söndürüldü." diye konuştu.

Gün boyu arama kurtarma çalışmalarının devam edeceğini belirten Sguris, "Cesetlere ulaşmaya çalışacağız. Bundan başka yapacak bir şey yok. İtfaiye kurumunun talimatlarını bekliyoruz." dedi.

Yunanistan'da yas

Arama kurtarma gönüllüsü Vasilis İlliopulos ise çalışmaların devam edeceğini belirterek, "Bence bu enkazdan başka birinin canlı çıkması için maalesef umut yok." diye konuştu.

Kazada yolcu treninin bazı vagonları raydan çıkmış, ön vagonlarda yangın çıkmıştı. Kazadan sağ çıkan yolcular otobüslerle Selanik, Larisa ve Katerini'ye götürülmüştü.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu, Başbakan Kiryakos Miçotakis, Sağlık Bakanı Thanos Plevris, ana muhalefet Radikal Sol İttifakı (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras ve Savunma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias kazanın yaşandığı bölgeye giderek durum hakkında bilgi edinmişti.

Yunanistan hükümeti ülke tarihindeki en ölümcül tren kazasının ardından 3 günlük ulusal yas ilan etmişti.

euronews

LMLM

LM