Türkiye
Giriş Tarihi : 27-02-2023 19:09   Güncelleme : 27-02-2023 21:35

Türkiye Malatya'da 5,6 büyüklüğünde deprem

Türkiye Malatya'da 5,6 büyüklüğünde deprem

Türkiye Malatya'da 5,6'lık depremden sonra ilk belirlemelere göre 29 hasarlı bina yıkıldı. AFAD Başkanı Yunus Sezer 13.26'da depremde 1 kişinin hayatını kaybettiğini 69 kişinin yaralandığını duyurdu. Saat 13.45'te baba kızın kaldığı enkazdan 1 kişi sağ olarak çıkartıldı, saat 14.20'de de genç kız da enkazdan kurtarıldı. Saat 15.50'de tekrar açıklamalarda bulunan AFAD Başkanı, "2 binada arama kurtarma devam ediyor, enkazdan şu ana kadar 32 kişi sağ olarak kurtarıldı." dedi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), saat 12.04'te merkez üssü Malatya'nın Yeşilyurt ilçesi olan 5,6 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı.

Deprem, yerin yaklaşık 6,97 kilometre derinliğinde gerçekleşti. Şiddetli sarsıntı çevre illerden de hissedildi. 

1 KİŞİ ÖLÜ 69 KİŞİ YARALANDI

Sezer saat 13.26'da düzenlenen canlı yayında "5 binada arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Maalesef 1 vatandaşımız hayatını kaybetti. 69 yaralımız hastanelere sevk edildi." dedi. AFAD Başkanı Yunus Sezer ayrıca bunun ayrı bir deprem değil artçı bir sarsıntı olduğunu açıkladı.

AFAD: 7 BİNADA ARAMA KURTARMA ÇALIŞMASI

AFAD'ın saat 13.35 itibarıyla geçtiği bilgi şöyle:

"Malatya ilimizin Yeşilyurt ilçesinde meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki artçı depremin ardından, an itibarıyla; 1 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 69 vatandaşımız yaralanmıştır. 29 bina yıkılmıştır.  7 binada arama kurtarma çalışması devam etmektedir. Arama kurtarma çalışmalarında bölgede bulunan ve çevre illerden havayolu ve karayolu ile hızla sevk edilen toplam 650 personel görev almaktadır."

YARALI SAYISI 110'A YÜKSELDİ

AFAD Başkanı Yunus Sezer saat 16:36'daki açıklamasında, Malatya'da depremde yıkılan bina sayısının 29 olarak tespit edildiğini, yaralı sayısının da 110'a yükseldiğini belirterek, "Bunların bazıları enkazla ilgili bazıları da artçı sarsıntı sonrası yaşanan travma ile ilgili hastanelere başvurmuş durumda. Yoğun bir şekilde arama- kurtarma çalışmalarımız devam ediyor. Hem Malatya'da bulunan arama- kurtarma personellerimiz hem de çevre illerden takviye ettiğimiz arama- kurtarma personellerimizle beraber 657 kişilik bir ekip arama- kurtarmayı aktif bir şekilde devam ettirmektedir" dedi.

2 binada arama- kurtarma faaliyetlerinin devam ettiğini kaydeden Sezer, "Enkazdan şu ana kadar 32 vatandaşımızı sağ olarak kurtardık. Hasarlı binalara kesinlikle girilmemesi ve eşya alınmamasını özellikle istirham ediyoruz. Afet bölgesindeki tüm vatandaşlarımızın telefonlarına bildirimde bulunduk, daha önce de bulunmuştuk. Bu noktada sürekli artçı sarsıntılar meydana gelmekte. Hasar alan binalarımız yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Vatandaşlarımızın can güvenliği için kesinlikle hasar gören binalardan uzak durmalarını özellikle istirham ettiğimizin bir kere daha altını çizmek istiyorum" diye konuştu.

ENKAZ ALTINDA KALAN BABA-KIZI EKİPLER ÇIKARDI

Eşyalarını almak için evlerine giren baba Aziz Deliktaş ve kızı Şeyma Deliktaş enkaz altında kaldı. İhbar üzerine bölgeye hemen arama-kurtarma ekipleri sevk edildi. Hızla çalışmalara başlayan ekipler, önce baba Aziz Deliktaş'a ulaştı. Kısa süre sonra kurtarılan baba, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Babanın kurtarılmasından sonra bu sefer çalışmalar Şeyma Deliktaş içindi. Enkaza giren ekipler, onu da kısa süre sonra sıkıştığı yerden çıkardı.

 

 

 

AdminAdmin