Türkiye
Giriş Tarihi : 18-08-2022 10:16

Türkiye ve İsrail ilişkileri normalleşiyor

Türkiye ve İsrail ilişkileri normalleşiyor

Türkiye ve İsrail karşılıklı olarak büyükelçi atama kararı aldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Filistin'in haklarını savunmaya devam edeceğiz" dedi. 

Kırgız mevkidaşı Ceenbek Kulubayev ile Ankara'da yapılan ikili görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, Türkiye ile İsrail arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden karşılıklı olarak en üst düzeye çıkarılması kararı çerçevesinde, Tel Aviv'e büyükelçi atama kararı aldıklarını açıkladı.

İsrail'de yeni hükümetin kurulması ve Isaac Herzog'un Cumhurbaşkanı seçilmesiyle İsrail'le bir diyalog süreci başladığını söyleyen Çavuşoğlu, "Herzog'un Türkiye ziyareti ve daha sonra benim İsrail ziyaretim, Başbakan ve Dışişleri Bakanı Yair Lapid'in Ankara ziyareti ile süreç devam etti." dedi.

Çavuşoğlu, "Sayın Lapid'le gerçekleştirdiğimiz basın toplantısında da büyükelçilerin atanması konusunda çalışmaları başlattık diye bir açıklama yapmıştık. Bu çalışmalar neticesinde İsrail’den de böyle olumlu bir adım geldi. Tabii biz de Türkiye olarak İsrail’e, Tel Aviv'e büyükelçi atama kararı aldık." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, iki ülke arasında havacılık alanında bir iş birliği anlaşması imzalandığını da duyurdu

İsrail Dışişleri Bakanlığı Genel Direktörü Alon Ushpiz'in Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sedat Önal ile pazartesi akşamı telefonda görüşerek konuyu sonuçlandırdığı paylaşıldı.

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog'dan Türkçe mesaj
Cumhurbaşkanı Herzog kişisel sosyal medya hesabından Türkçe iletiler paylaşarak duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Herzog, "Türkiye ile tam diplomatik ilişkilerin yenilenmesini takdirle karşılıyorum. Bu, geçtiğimiz yıl öncülük ettiğimiz, İsrail ve Türk halkları arasında daha kapsamlı ekonomik ilişkileri, karşılıklı turizmi ve dostluğu teşvik edecek önemli bir gelişmedir."


Herzog ikinci iletisinde ise "Ortadoğu'daki ortaklık ruhu hepimiz için önemlidir. Tüm inançların mensupları -Müslümanlar, Yahudiler ve Hıristiyanlar- bir arada barış içinde yaşayabilir ve yaşamalıdır."

AdminAdmin