Türkiye
Giriş Tarihi : 06-05-2023 12:09

Türkiye'den teşekkür için Meksika'ya gönderilen yavru köpeğe törenle Arkadaş ismi verildi

Türkiye'den teşekkür için Meksika'ya gönderilen yavru köpeğe törenle Arkadaş ismi verildi

Türkiye’nin Meksika’ya teşekkür amacıyla gönderdiği yavru köpek, törenle Meksika Millî Savunma Bakanlığı’na teslim edildi. Küçük köpeğe Meksikalı yetkililer 'Arkadaş' ismini verdi.

Törende Türk büyükelçilik yetkilileri de yer aldı.

Meksika Savunma Bakanlığı da Twitter hesabından bir paylaşım yaparak, Arkadas’ı ülke kamuoyuna tanıttı.

Yavru, arama kurtarma köpeği olarak yetiştirilecek.

3 aylık Alman çoban köpeği, Türkiye'de deprem çalışmaları sırasında ölen Proteo adlı köpeğin anısına yaşatmak ve Türkiye’nin minnettarlığını göstermek için Meksika’ya gönderilmişti.

Sık sık depremlerin yaşandığı Meksika’da, felaket sonrası arama kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere, sivil ve askeri ekipler tarafından yetiştiriliyor.

Köpekler, ülkenin orta kesimini 2017’de vuran depremin ardından çok sayıda yaşam kurtaran köpekler büyük ilgi görmüştü.

 

Daha sonra 6 Şubat’ta Türkiye ve Suriye’yi vuran depremlerin ardından, Meksika kısa sürede enkaz altından yaşam kurtarabilen arama kurtarma köpeklerini yolladı.

Bu köpekler arasında, enkaz altından bir kadın ve erkeği çıkartan 9 yaşındaki Alman çoban köpeği de vardı.

Proteo, Türkiye’de öldü. Eğiticisi, köpeğin düşen enkaz nedeniyle öldüğü iddialarını reddetti ve hayvanın, uzun yolculuk ve çok soğuk koşullar altında saatlerce arama kurtarma çalışmalarına katıldığı için “yorgunluktan” öldüğünü söyledi.

Meksika Savunma Bakanlığı, Facebook sayfasında da Türkiye’nin hediye ettiği yavruyu “kolları açık bir şekilde” beklediklerini ve “Proteo’nun pati izlerinden gitmesini umduğunu” belirtti.bbc

LMLM

LM