Avrupa
Giriş Tarihi : 20-04-2024 11:44   Güncelleme : 22-04-2024 04:21

Ukrayna, Rus hava sahasında uçak düşürdüğünü açıkladı

Ukrayna, Rus hava sahasında uçak düşürdüğünü açıkladı

Ukrayna savaşın başlangıcısından bu yana ilk kez Rusya'ya ait bir Tu-22M3 stratejik bombardıman uçağını düşürdüğünü açıkladı.

Ukraynalı yetkililer, Rus stratejik bombardıman uçağının Ukrayna sınırlarından 300 kilometre uzaklıkta düşürüldüğünü bildirdi. 

Uçağın, Dnipropetrovsk bölgesinde sekiz kişinin hayatını kaybettiği hava saldırısında kullanılmasının ardından vurulduğu belirtildi.

Bölge yetkilileri, gece saatlerinde Dnipro kenti ve çevresini hedef alan füzelerin, yerleşim yerlerine ve bölgenin ana tren istasyonuna zarar vererek en az 28 kişinin yaralanmasına sebep olduğunu söyledi. 

Ukrayna istihbaratından bir kaynak, Kiev'in saldırı için modifiye edilmiş bir S-200 hava savunma füzesi kullandığını öne sürdü. 

Ukrayna'ya yönelik hava saldırısında kullanılan uçağın, vurulduğu esnada Rus hava sahasında uçtuğu belirtildi.

Rusya 'teknik arıza' dedi

Rusya Savunma Bakanlığı da bombardıman uçağının bir muharebe görevini yerine getirdikten sonra üsse dönerken Rusya'nın güneyindeki Stavropol bölgesinde düştüğünü doğruladı.

Ancak Rus yetkililer kazanın teknik bir arızadan kaynaklanmış gibi göründüğünü öne sürdü.

Bölge valisi, uçaktaki dört Rus hava kuvvetleri mürettebatından ikisinin kurtarıldığını, birinin hayatını kaybettiğini ve dördüncüsü için kurtarma operasyonunun devam ettiğini söyledi.

 

Rus saldırıları gece boyunca devam etti

Rusya'nın gece boyunca devam eden saldırılarında Dnipro kentindeki bir binanın en üst katı zarar gördü. 

İtfaiyeciler sabahın erken saatlerinde, binada çıkan yangını söndürmek için mücadele etti.

Başbakan Denis Şmıhal saldırıda sekiz sivilin hayatını kaybettiğini bildirirken Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, öldürülenlerden ikisinin çocuk olduğunu ifade etti.

Ukrayna Hava Kuvvetleri gece boyunca ikisi Kh-22 seyir füzesi olmak üzere 15 füze ve 14 insansız hava aracı düşürdüğünü açıkladı.

Rusya son haftalarda Ukrayna'nın enerji altyapısına ve diğer hedeflere yönelik uzun menzilli hava saldırılarını artırdı. 

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, müttefiklerine acilen hava savunma sistemi tedarik etmeleri çağrısı yaptı.

euronews

LMLM

LM