Avrupa
Giriş Tarihi : 04-03-2024 11:34

Alman subayların ses kaydı ülkeyi karıştırdı

Alman subayların ses kaydı ülkeyi karıştırdı

Almanya, Rus medyasında yayınlanan ve üst düzey Alman askeri yetkililerinin Ukrayna'ya silah sevkiyatı konusunda konuştukları bir toplantıya ait olduğu iddia edilen ses kaydını araştırıyor.

Almanya Savunma Bakanlığı Sözcüsü, kaydın gerçekliğini teyit edemeyeceklerini ancak Federal Askeri Karşı İstihbarat Servisi'nin konuyu araştırdığını ve gerekli tüm adımların atılacağını söyledi.

Alman medyasına konuşan bağımsız askeri uzmanlar, ses kaydının gerçek olduğunu söyledi.

Rus devlet kanalı Russia Today'in Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan, cuma günü Telegram uygulaması üzerinden 38 dakikalık bir ses kaydı yayınlamıştı. 

Kayıtta, Alman Hava Kuvvetleri mensubu üst düzey askerlerin, Kiev'e Alman yapımı Taurus seyir füzelerinin teslimatı, bu füzelerinin Ukrayna güçleri tarafından olası kullanımı ve potansiyel etkileri üzerindeki müzakereleri yer alıyor. 

Alman subayların, söz konusu füzelerin Rusya'nın yasa dışı ilhak ettiği Kırım'ı Rus topraklarına bağlayan Kerç Köprüsü'ne doğrultulması ve vurulmasıyla ilgili durumu da ele aldığı iddia ediliyor.

Ayrıca kayıtta, Ukraynalı askerlerin eğitimi ve olası askeri hedefler hakkında görüşmere yer alıyor.

Görüşmede Fransa ve İngiltere tarafından Kiev'e sağlanan füzelerin kullanımını da mercek altına aldığı anlaşılıyor. 

Doğruluğu Alman medyası tarafından teyit edilen ses kaydına göre toplantıda, Alman Hava Kuvvetleri Komutanı Ingo Gerhartz'ın da bulunduğu anlaşılıyor.  

 

Scholz: Sızıntı çok ciddi, hızlı bir şekilde açıklığa kavuşturulacak

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Sızıntının "çok ciddi" olduğunu değerlendirmesinde bulundu.

Scholz, İtalya'nın başkenti Roma'yı ziyareti sırasında bir basın mensubunun, mevcut durumun dış politikada sorun teşkil edip etmeyeceğine yönelik sorusuna "Bunun için şimdi çok dikkatli, çok yoğun ve çok hızlı bir şekilde açıklığa kavuşturuluyor. Bu aynı zamanda gerekli." ifadesini kullandı. 

Rusya'nın Berlin Büyükelçiliği muhtemel casusluk iddialarıyla ilgili soruları yanıtsız bıraktı. 

Antalya Diplomasi Forumu'na katılan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ses kaydının Ukrayna ve destekçilerinin "çizgilerini hiç değiştirmek istemediklerini ve Rusya'yı savaş alanında stratejik bir yenilgiye uğratmak istediklerini" gösterdiğini söyledi.

Ayrıca Lavrov, "Bundeswehr'in (Alman Silahlı Kuvvetleri) kurnaz planları, ses kaydının yayınlanmasıyla ortaya çıktı. Bu, apaçık bir şekilde kendini ifşadır" diye konuştu.

 

Moskova: Almanya'dan derhal açıklama bekliyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova da, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Almanya'dan derhal bir açıklama talep ediyoruz." dedi. 

Zaharova, "Sorulara cevap vermekten kaçınma girişimleri ise suçun kabulü olarak değerlendirilecektir" sözleriyle Berlin'e baskı uygulamaya çalıştı. 

Alman Parlamentosu üyesi Muhafazakar Milletvekili Roderich Kiesewetter, Handelsblatt gazetesine yaptığı açıklamada, 'iddiaların gerçek olduğunu düşündüğünü' söyledi.

Kiesewetter, "Rusya elbette hibrid savaşın bir parçası olarak casusluk ve sabotajı ne kadar yoğun kullandığını gösteriyor. Kararları etkilemek, insanları itibarsızlaştırmak ve manipüle etmek için çok daha fazlasının ele geçirilmesi ve sızdırılması beklenebilir." yorumunu yaptı. 

"Asırlık rakiplerimiz yeminli düşmana dönüştüler"

Kiev yönetimi, uzun zamandır Almanya'nın 500 kilometre mesafedeki hedeflere ulaşabilen Taurus füzelerini istiyordu.

Scholz ise şu ana kadar füzeleri göndermeyi reddetti. Zira uzmanlar bu adımın çatışmanın tırmanmasına yol açacağı görüşünü dile getiriyor.

Yeşiller Partisi mensubu politikacı Konstantin von Notz, RND yayın kuruluşuna verdiği demeçte "Eğer bu haber doğru çıkarsa, bu son derece sorunlu bir olay olur" ifadesini kullandı.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı ve eski Devlet Başkanı Dmitry Medvedev, bir Telegram mesajında "Asırlık rakiplerimiz olan Almanlar yeniden ezeli düşmanlarımıza dönüştüler" diye yazdı.

Der Spiegel dergisinin görüşüne başvurduğu uzmanlar kaydın gerçek olduğuna inandıkları yönünde görüş beyan etti.

Dergiye göre, video konferans ordunun gizli bir iç ağında değil, WebEx platformunda gerçekleştirildi.

euronews

LMLM

LM