ORTADOĞU
Giriş Tarihi : 29-05-2024 08:40

BM: Refah'ta 45 kişinin öldürüldüğü saldırı 'hata denilerek savuşturulamaz'

BM: Refah'ta 45 kişinin öldürüldüğü saldırı 'hata denilerek savuşturulamaz'

İsrail'in pazar günü Refah'ta sivillerin kamp alanına yönelik düzenlenen hava saldırısında en az 45 kişi öldü. Çoğu kadın ve çocuk olmak üzere yüzlerce kişinin de yaralandığı belirtilen saldırı uluslararası alanda kınandı.

ABD'den yapılan açıklamada, saldırı soruşturmasının takip edileceği belirtildi.

İsrail parlamentosunda konuşan Binyamin Netanyahu, saldırının “trajik bir hata” olduğunu söylemişti.

Aynı açıklamada Netanyahu ise Hamas'a karşı savaşı sürdürme sözü verdi.

İsrail ordusu salı günü yaptığı açıklamada, Refah saldırısında kullanılan hassas mühimmatın "tek başına böyle bir yangın çıkaramayacağını" iddia etti.

Ordunun en yüksek rütbeli sözcüsü Daniel Hagari, yakında bir mühimmat deposu bulunması olasılığını değerlendirdiklerini de söyledi.

BM Genel Sekreteri António Guterres Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Gazze'de güvenli bir yer yok. Bu dehşet sona ermelidir” dedi.

BM'nin Filistinli mültecilere yardım kuruluşu UNRWA'dan Sam Rose, böylesi bir sivil kayba yol açan saldırının "hata denilerek savuşturulamayağını" söyledi.

İsrail'den soruşturma

İsrail, Pazar günkü saldırıda iki üst düzey Hamas üyesinin hedef alındığını savundu.

İsrail ordusu "üst düzey Hamas üyelerinin faaliyet gösterdiği" Refah'taki bir yerleşkeye "hassas mühimmatla" hava saldırısı düzenlediğini açıkladı.

Hava saldırısının yol açtığı yangın nedeniyle sivil kayıplar yaşandığı yönündeki haberleri de kabul eden ordu, olayın “inceleme altında” olduğunu söyledi.

General rütbesindeki askeri başsavcı, sivil kayıplar için “çok acı” ifadesini kullandı ve "olayın sonuna kadar soruşturulacağını” söyledi.

Hassas mühimmat kullanılarak vurulduğu söylenen alan “insani bölge” olarak tanımlanmıştı.

Saldırı, İsrail güçlerinin iki hafta önce kara harekatına başladığı Refah'ın batısındaki Tel Al-Sultan mahallesinde gerçekleşti.

Burada kentin doğu bölgelerinden kaçan binlerce kişi yaşıyor.

Hamas'ın üst düzey yetkilileri ve Batı Şeria'daki Filistin Yönetimi saldırıyı "katliam” olarak nitelendirdi.

Filistinli yetkililer, İsrail güçlerini yerinden edilmiş insanların çadırlarını “kasıtlı olarak hedef almakla” suçladı.

Fransız haber ajansının (AFP) aktardığına göre Uluslararası Af Örgütü, Pazartesi günü Uluslararası Ceza Mahkemesi'ni İsrail'in saldırılarını savaş suçu olarak soruşturmasını talep etti.

 

Türkiye'den kınama

Refah saldırısında çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesi nedeniyle başkentlerden kınama mesajları geldi.

Katar saldırının rehinelerin serbest bırakılmasını da içeren bir arabuluculuk anlaşmasına zarar verebileceğini açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Refah'ta siviller için güvenli bölge bulunmadığı mesajını paylaştı ve saldırıdan "büyük öfke" duyduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da X hesabından yaptığı paylaşımda, "Türkiye olarak insanlıktan zerre kadar nasibini almamış bu katillerden, bu barbarlardan hesap sorulması için elimizden gelen her şeyi yapacağız" ifadelerini kullandı.

AB liderleri de İsrail'e, Uluslararası Adalet Divanı'nın, Refah'taki askeri operasyonların durdurulması kararına uyma çağrısı yapıyor.

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile Almanya Dışişişleri Bakanı Annalena Baerbock, ortak basın toplantısında İsrail'e çağrı yaptı.

Baerbock, "Daha fazla insan kamplarda yaşamak zorunda kalması, rehineleri geri getirmeyecek" dedi.

Uluslararası Adalet Divanı, 24 Mayıs'ta İsrail'in Gazze'nin Refah kentindeki askeri operasyonlarını, saldırılarını ve diğer faaliyetlerini acilen durdurması gerektiğine hükmetmişti.

BBC

LMLM

LM