Türkiye
Giriş Tarihi : 11-03-2023 13:15

Erdoğan seçim kararını imzaladı:

Erdoğan seçim kararını imzaladı:

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimlerin 14 Mayıs'ta yapılmasına ilişkin kararı imzaladı. Karar, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), iki aylık seçim takvimini belirlemek üzere toplandı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Erdoğan, Anayasa'nın 116. Maddesinin kendisine verdiği yetkiye göre 18 Haziran'da yapılması gereken seçimlerin 14 Mayıs'ta yenilenmesi kararı aldığını açıkladı.

Erdoğan, Cumhur İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı olduğunu da ilan etti.

Erdoğan, 18 Haziran tarihinin üniversite sınav tarihiyle çakışması, Hac farizasının yerine getirildiği bir döneme denk gelmesi ve okulların tatil olması nedeniyle memlekete gidişler nedeniyle sağlıklı bir tarih olmadığını, alternatif olarak 14 Mayıs'ı değerlendirdiklerini söyledi.

14 Mayıs’ı, 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerdeki "yıkımın izlerini silecek hayırlı bir yarışa dönüştürmek" istediklerini belirten Erdoğan, "Cumhur İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı olarak, bizimle yarışacak ve TBMM'de temsil için mücadele edecek herkesten bu samimi çağrımıza destek bekliyoruz" diye devam etti.

LMLM

LM