Türkiye
Giriş Tarihi : 16-01-2023 12:07

Kalın: İsveç'in NATO üyeliğini mevcut haliyle onaylayacak konumda değiliz

Kalın: İsveç'in NATO üyeliğini mevcut haliyle onaylayacak konumda değiliz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye'nin, İsveç'in NATO üyeliğini mevcut haliyle onaylayacak "bir konumda olmadığını" söyledi.

Yabancı basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kalın, İsveç’in NATO üyeliği dışında Ukrayna ve Suriye’deki gelişmelerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

TBMM üyelerinin İsveç’in NATO üyeliğini onaylamama riski bulunduğunu ifade eden Kalın, "Yasayı (onay için) TBMM’ye gönderecek durumda değiliz, bu konuda ciddi bir sorunumuz var" dedi.

İsveç’in başkentinde PKK üyelerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan ve Ankara’nın sert tepki gösterdiği gösteriye atıfta bulunan Kalın, bu tür gelişmelerin İsveç’in üyeliğini geciktireceği uyarısında bulundu.

Kalın, “Altı yedi aydır bu sürecin içindeyiz ve İsveç'in bu şekilde görünmesi iyi değil. İlerlemek istiyoruz ancak bu tür olayların devam etmesi süreci yavaşlatacak” dedi.

İsveç'in, PKK üyelerinin kendi topraklarındaki tutumuna ilişkin "açık bir mesaj" vermesi gerektiğini kaydeden Kalın, "İsveç'in, örnek olarak PKK üyelerinin artık kendi topraklarında para toplayamayacağını garanti altına alması gerekiyor" dedi.

Yeni İsveç hükümetinin önemli adımlar attığını Türkiye’nin kabul ettiğini kaydeden Kalın, yine İsveç Parlamentosu’nda kabul edilen anayasa değişikliğini de olumlu gördüklerini ifade etti.

Kalın, bununla birlikte yeni yasaların yazılmasının ve Parlamento tarafından onaylanmasının yine de "altı ay" süreceğini kaydetti.euronews

LMLM

LM