Yunanistan
Giriş Tarihi : 29-04-2024 10:43

Miçotakis, Erdoğan görüşmesinden umutlu

Miçotakis, Erdoğan görüşmesinden umutlu

Başbakan Kiriakos Miçotakis, Türkiye'ye mayıs ayında yapacağı ziyaretle ilgili konuştu. İki ülke arasındaki yakınlaşmada daha ileri bir adım atmayı umduğunu söyledi.

"YAKINLAŞMADA İLERİYE DOĞRU ADIM ATMAYI BEKLİYORUM"

Başbakan Kiriakos Miçotakis, 13 Mayıs'ta Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleşecek görüşmesiyle ilgili Yunan basınına açıklamalarda bulundu. Skai televizyonuna konuşan Miçotakis, görüşmeden beklentisinin ne olduğu sorusunu, "Türk-Yunan yakınlaşmasında ileriye doğru bir adım atmak. Bu yakınlaşma, bugüne kadar bazı önemli sonuçlar verdi" diye cevapladı.

Ege'de sakin bir ortamın hüküm sürdüğünü söyleyen Yunan Başbakanı, yasa dışı göçün son derece azaldığını, ayrıca kapıda vize uygulamasıyla adalardaki esnafın ekonomik kazanç sağladığını söyledi. "Bütün barış içinde yaşam ortamını oluşturuyor" diyen Miçotakis, bununla birlikte iki ülke arasında önemli meseseler bulunduğunu kaydetti.

"GÖRÜŞ AYRILIKLARI GÖRÜŞMEYECEĞİZ ANLAMINA GELMİYOR"

Başbakan, "Söz gelimi, biz Ege ve İyon Denizi'nde deniz parklarını oluşturacağız. Türkiye'nin de bu konuda kendi görüşleri olacak. Önemli konulardaki görüş ayrılıkları malum. Ancak bu durum, görüşmeyeceğimiz, ilişkilerdeki düzelmeyi kabul etmeyeceğimiz, görüş ayrılıklarımıza ve olumsuz şeylere odaklanıp olumlu şeyler inşa etmek için gayret göstermeyeceğimiz anlamına gelmez" ifadelerini kullandı.

cnnturk.com/

LMLM

LM