Avrupa
Giriş Tarihi : 26-06-2024 10:49

Rusya'dan medya misillemesi: Çok sayıda Avrupalı medya kuruluşuna yasak getirildi

Rusya'dan medya misillemesi: Çok sayıda Avrupalı medya kuruluşuna yasak getirildi

Rusya'da yasaklanan yayınlar listesinde Fransız haber ajansı AFP, Alman yayın organları Der Spiegel, FAZ ve İtalyan kamu yayıncısı Rai de yer alıyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, 81 Avrupa haber kuruluşuna erişim engeli getirildiğini duyurdu.

Kremlin yönetimin aldığı karar, Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya tarafından finanse edilen dört medya şirketine yönelik getirdiği yayın yasağına misilleme olarak alındı.

Listede Fransa'nın AFP haber ajansı, Almanya'nın Der Spiegel ve FAZ yayınları ile İtalyan ve İspanyol kamu yayıncıları Rai ve RTVE de yer alıyor.

Açıklamada, "Rus medyası üzerindeki kısıtlamalar kaldırılırsa Rus tarafı da söz konusu medya operatörleriyle ilgili kararını yeniden gözden geçirecektir" denildi.

Geçtiğimiz ay AB, aralarında Avrupa'nın Sesi, RIA haber ajansı, Izvestia ve Rossiyskaya Gazeta'nın da bulunduğu Kremlin bağlantılı dört kurumun yayın faaliyetlerini yasaklamıştı.

Avrupa Konseyi 17 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, kara listeye alınan dört yayın organının sürekli olarak Rusya'nın "doğrudan ya da dolaylı kontrolü altında" olduklarını belirtmişti.

Konsey, bu kurumların Ukrayna'nın yasadışı işgaline destek sağlamada "etkili" olduklarını gerekçe göstererek bu kararın alındığını belirtmişti.

RIA, Izvestia ve Rossiyskaya Gazeta'nın en azından kısmen Rus devletine ait olduğu biliniyor.

Hollanda merkezli Avrupa'nın Sesi, Rusya propagandası yapmak için para aldıkları iddia edilen Avrupalı milletvekillerine yönelik geniş çaplı bir soruşturma olan Russiagate'in ardından dezenformasyon karşıtı bir operasyonun odağı haline geldi.

ekyalı yetkililer Mart ayı sonunda, Avrupa Parlamentosu ve ulusal parlamentolardaki üyelere mali işlemler yapıldığını iddia ederek, Avrupa'nın Sesi aracılığıyla yürütülen bir Rus etki planlamasını ortaya çıkarmıştı.

Çek medyası, istihbarat servisi yetkililerine dayandırdıkları haberlerde, iddiaların Almanya, Fransa, Polonya, Belçika, Hollanda ve Macaristan'dan politikacıları kapsadığını bildirdi.

Bunun üzerine Alman kolluk kuvvetleri, aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) üyesi Petr Bystron hakkında yolsuzluk ve kara para aklama iddiasıyla soruşturma başlatarak İspanya'nın Mallorca kentindeki ve Almanya'nın Berlin ile Münih şehirlerindeki ofislerine baskın düzenledi.

AfD'nin Avrupa seçimleri eski lider adayı Maximilian Krah da davayla ilişkilendirildi. Almanya için Alternatif, bu dava ve dahil olduğu diğer skandallar nedeniyle Krah'ı dışlama kararı aldı.

Şubat 2022'de Ukrayna'yı geniş çaplı işgalinden bu yana Rusya, "propaganda" ve "aşırılıkçı" görüşler yaymakla suçladığı çok sayıda bağımsız yerli ve yabancı yayın organını yasakladı.

euronews

LMLM

LM