Avrupa
Giriş Tarihi : 13-01-2023 11:49

Αskerin göğsüne saplanan patlamamış el bombası çıkarıldı

Αskerin göğsüne saplanan patlamamış el bombası çıkarıldı

Ukrayna'da askeri doktorlar, cephede savaşan bir askerin göğsüne saplanan patlamamış el bombasını çıkardı. 

Kiev'den yapılan açıklamada, askerin kalbinin hemen altına saplanan patlayıcının, gerçekleştirilen başarılı bir ameliyatla bulunduğu yerden çıkarıldığı kaydedildi.   

Bombanın röntgen filmini paylaşan Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Hanna Maliar, cerrahların bombayı yaralı askerin kalbinin hemen altında bulunduğu noktadan çıkardığını, iki istihkam erinin de operasyonun güvenli bir şekilde yürütülmesini sağladığını aktardı. 

Maliar, Facebook'tan yaptığı paylaşımda "Askeri cerrahlar, askerin vücudundan infilak etmemiş bir VOG el bombasını çıkarmak için operasyon gerçekleştirdi" ifadesini kullandı. 

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Gerashchenko da istihkam ekibinin mühimmatı etkisiz hale getirdiğini belirterek bu durumu "tıp kitaplarına geçecek" bir işlem olarak tanımladı.

Maliar, operasyonun ameliyat sırasında kanamayı kontrol etmek için elektrokoagülasyon kullanılmadan gerçekleştirildiğini zira "el bombasının her an patlama" riskinin olduğunu söyledi.

Basınla paylaşılan bir fotoğrafta cerrahın ameliyattan sonra patlayıcıyı tuttuğu görülüyor.

Gerashchenko, Telegram üzerinden yaptığı açıklamada "El bombasının patlamamış kısmı kalbin alt kısmından çıkarıldı. Bomba patlamadı." bilgisini paylaştı. Ayrıca Gerashchenko, patlamamış el bombasının normal şekliyle durduğunu aktardı. euronews

 

Yaralı olan 28 yaşındaki asker rehabilitasyona gönderildi.

Benzer durumun Sovyet işgali sırasında Afganistan'da da meydana geldiğini belirten Gerashchenko, "Doktorlarımız daha önce bu tür operasyonlarla muayenehanelerde hiç karşılaşmadı. Hastamızla ilgili, 1994 doğumlu olduğunu söyleyebilirim, şu anda rehabilitasyon için gönderiliyor, durumu stabil. Bu vakanın tıp kitaplarına geçeceğini düşünüyorum." şeklinde konuştu. 

Moskova'nın "özel askeri operasyon" olarak tanımladığı işgal, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emriyle, 24 Şubat 20222'de başladı. 

Şu ana kadar hem Ukrayna hem de Rusya tarafından binlerce askerini kaybetti.

LMLM

LM