Avrupa
Giriş Tarihi : 29-04-2023 13:52

Ukrayna karşı saldırı için hazırlık yapıyor

Ukrayna karşı saldırı için hazırlık yapıyor

Ukrayna, Rusya'ya karşı büyük bir kara saldırısı başlatmaya hazır olduğunu duyurdu. Devlet Başkanı Zelenskiy, "Kırım'ı tekrar Ukrayna kontrolüne almakta başarılı olacağımıza inanıyorum." dedi.

Ukrayna, kritik sürece giren savaşta işgal altındaki toprakları geri almak için Rusya'ya karşı büyük bir kara saldırısı başlatmaya hazır olduğunu duyurdu. Batılı ülkeler tarafından tedarik edilen zırhlı araçları 'demir yumruk' olarak kullanmak isteyen Kiev yönetimi, hava şartları ve komuta kademesinden gelecek kararın ardından karşı saldırının başlayacağını duyurdu. 

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, "Kırım'ı tekrar Ukrayna kontrolüne almakta başarılı olacağımıza inanıyorum." dedi.

Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, “Hazırlıklar sona eriyor çünkü silah ve teçhizatın yanı sıra askerlerimizin eğitim almaları gerekiyor. Özellikle 'zırhlı yumruk' açısından çok modern silahlar aldık.” diye konuştu. 

Kiev ve ona destek veren Batılı ülkeler, eğitilen askerler ve Ukrayna'ya gönderilen tank ve zırhlı araçla yapılacak saldırının savaşın gidişatını değiştireceğini düşünüyor. 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bu hafta yaptığı açıklamada Kiev'in yabancı müttefik ve ortaklarının söz verdikleri savaş araçlarının neredeyse tamamını teslim ettiklerini kaydetti. 

Ukrayna'nın 2022'nin ikinci yarısı boyunca sahada hızlı kazanımlar elde ettiği; ancak son beş aydır güçlerini savunmada tuttuğu biliniyor. 

Rusya ise yeni çağrılan yüz binlerce yedek asker ve hapishaneden paralı asker olarak işe alınan mahkumlarla büyük bir kış harekatı başlattı.

"Zelenskiy: Kırım'ı alacağız"

Finlandiya haber ajansı YLE ve diğer İskandinav haber kaynaklarına konuşan Zelenskiy, Ukrayna-Rusya savaşının başından bu yana verdikleri destek için İskandinav ülkelerine teşekkür etti.

Ülkesinin Rusya'ya bir karşı saldırı planladığını belirten Zelenskiy, "Bu saldırıyla Rusya güçlerini püskürtmede ve Kırım'ı tekrar Ukrayna kontrolüne almakta başarılı olacağımıza inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Zelenskiy, Ukrayna'nın başarısının büyük ölçüde Batı'nın silah tedarik etmeye devam etmesine bağlı olduğunun altını çizerek, "Mümkün olduğu kadar çok hayat kurtarmak istiyoruz, bu yüzden silah sayısı önemli." diye konuştu.

Rus birliklerinin gün geçtikçe motivasyonlarını kaybettiğini vurgulayan Zelenskiy, karşı saldırı için herhangi bir ayrıntı veya takvim açıklamadı. Zelenskiy, "savaşa alıştık" demeye hakkının olmadığını, savaş halindeki bir ülkeyi yönetmekle babalığı dengelemeye çalışmanın imkansız bir iş olduğunu söyledi.

"Komutanların kararını bekliyoruz"

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, Rusya’ya karşı taarruza geçme hazırlıklarının, sona erme aşamasında olduğunu bildirdi.

Reznikov, Ukrayna Kuvvetlerinin Basın Merkezinde düzenlediği toplantıda, karşı taarruza geçme hazırlıklarının tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. Müttefik ülkelerin, Ukrayna için duyurduğu teçhizatın kısmen teslim edildiğine işaret eden Reznikov, bazı silah türleriyle ilgili eğitimlerin sona erme aşamasında olduğunu aktardı.

Reznikov, “Hazırlıklar sona eriyor çünkü silah ve teçhizatın yanı sıra askerlerimizin eğitim almaları gerekiyor. Özellikle 'zırhlı yumruk' açısından çok modern silahlar aldık.” dedi.

Leopard 2 ve Challenger tanklarını içeren “tank koalisyonuna” ek olarak Ukrayna’nın çok sayıda çeşitli tip zırhlı araç aldığını kaydeden Reznikov, “Leopard 1 tankları gelecek. Daha fazla Abrams bekliyoruz ancak onların bu karşı taarruza yetişemeyeceğini düşünüyorum. Ancak ekiplerimiz eğitim için gitti.” diye konuştu.

Reznikov, Ukrayna ordusunun Bradley ve Marder başta olmak üzere, çok sayıda zırhlı araç aldığını belirterek bu teçhizatın hazır hale getirildiğini ve kısmen teslim edildiğini kaydetti.

Eğitimleri henüz tamamlanmayan teçhizatın olduğunu vurgulayan Reznikov, “Ekipler, başkomutan tarafından yer belirlendiğinde teçhizatla beraber gelecek. Küresel anlamda hazırız. Tanrının izni, hava durumu ve komutanların kararı olduğu an (karşı taarruz) yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna'da kayıplar artıyor

Rus ordusu, sabaha karşı Ukrayna’nın başkenti Kiev dahil Dnipro, Uman ve Ukrainka şehirlerine füzelerle ve insansız hava araçlarıyla (İHA) yoğun saldırılar düzenledi.

Kiev Şehri Askeri İdaresi Başkanı Sergey Popko, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Rus ordusunun başkent Kiev’e hava saldırısı düzenlediğini belirtti.

Kiev hava sahasında 11 Rus seyir füzesinin savunma sistemlerince imha edildiğini aktaran Popko, 2 İHA’nın da düşürüldüğünü ifade etti. Popko, saldırılarda ölü veya yaralı olmadığını kaydetti.

euronews

LMLM

LM