Türkiye
Giriş Tarihi : 24-05-2023 17:03

Ümit Özdağ, 28 Mayıs Cumhurbaşkanı Seçimi'nde Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceklerini açıkladı

Ümit Özdağ, 28 Mayıs Cumhurbaşkanı Seçimi'nde Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceklerini açıkladı

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, 28 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi'nde Millet İttifakı'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceğini açıkladı.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi'nde Millet İttifakı'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu'na destek vereceğini duyurdu.

Kemal Kılıçdaroğlu ile Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ikinci turu öncesi birkaç kez bir araya gelen Özdağ, başta Suriyeli sığınmacıların geri gönderilmesi olmak üzere anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Özdağ, Kılıçdaroğlu ile ortak basın toplantısı öncesi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada sığınmacıları "İçişleri Bakanı olarak yollayacağım." dedi.

Kılıçdaroğlu, ortak basın toplantısında şunları söyledi:

"Türkiye'nin geleceği açısından, Türkiye'nin parlamenter sisteme kavuşup daha sağlıklı bir sistemle yürümesi için herkese sorumluluk düşüyor. Güzel sonuçlar elde ettik. Ev sahipliği yaptığı için Genel Başkan'a teşekkür ederim. Türkiye güzel günlere gebe. Türkiye'yi huzura kavuşturacak adımları hayata geçireceğiz."

Özdağ ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

  • "Türkiye'nin en önemli sorunu, hiç şüphesiz ülkemizde yaşayan 13 milyon sığınmacı ve kaçağın vatanlarına geri gönderilmesidir. Bu, kararlı politikalarla engellenmeden Türkiye'nin ekonomik sorunları aşması mümkün değildir. Bu olmadan kiraların yükselmesini engelleyemeyiz. Sokaklarda güvenliği sağlayamayız. Çoçuklarımıza iş bulamayız."
  • "Biz sığınmacıları vatanlarına göndermek için destek istedik. Ancak partimizin yeni kurulmuş olması, vatandaşlarımıza yeterince ulaşmamızı engelledi. Fakat ilk tur sonrası ortaya çıkan siyasi görünüm, iki adayın ikinci yarış için Türk halkının önüne gideceği çerçeveyi oluşturdu. AK Parti Genel Başkanı Vekili Numan Bey bizden destek istediler. Anlattıkları şey sığınmacıların vatanlarına dönüşünü içermiyordu. Kemal bey, sığınmacıların vatanlarına dönmesi gerektiğini ve bu politikayı izleyeceğini söyledi."
  • "Zafer Partisinin önerdiği 1 yıl içinde Suriyelilerin Suriye'de güvenliği sağlanacak, Türk ekonomisi üzerindeki büyük yükü de kaldıracak, sokakları güvenli kılacak bir model üzerinde fikir birliğine vardık. Bundan dolayı da Zafer Partisi olarak Sayın Kılıçdaroğlu'nu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde destekleme kararı verdik."
  • "Bütün Cumhur, Millet ve ATA İttifakı seçmenlerine çağrım var. Değerli yurttaşlar eğer analarımızdan ve babalarınızdan aldığınız Türkiye'nin 'göçmenistan' olmasını istemiyorsanız, kızınız sokağa çıktığında endişelenmek istemiyorsanız, 28 Mayıs'ta yapılacak seçimde 13 milyon sığınmacıyı vatanına yollayacak Kılıçdaroğlu'na oy verin."

Hangi konularda anlaşıldı?

"Cumhuriyet Halk Partisi ve Zafer Partisi arasında protokol" başlığı altında imzalanan protokole göre, Özdağ ve Kılıçdaroğlu görüşmesinde mutabakata varılan konular şunlar oldu: 

"1-Anayasamızın ilk 4 maddesi ve 66. madde de yer alan Türk Vatandaşlığı konusundaki tanımı ve içeriği korunacaktır.

2-1924 yılında kurulan milli-üniter-laik devletten asla taviz verilmeyecektir. Bu değerlere bağlı kalınacaktır.

3- Başta Suriyeliler olmak üzere tüm sığınmacılar ve kaçaklar en geç 1 yıl içerisinde ülkelerine geri gönderilecektir.

4. Devletin varlığı ve bütünlüğünü hedef alan başta FETÖ, PKK, IŞİD olmak üzere bütün terör örgütleri ile etkin ve kararlı mücadele edilecektir. Terörle mücadele çerçevesinde, terörle bağlantısı hukuki kanıtlarla sabit olan mahalli idare yöneticileri yerine devlet görevlileri ataması uygulamasına yargı kararı çerçevesinde devam edilecektir. Terörle müzakere değil, mücadele edilecektir. Türkiye’nin milli ve üniter devlet yapısını hedef alan hiçbir siyasi ve hukuki düzenlemeye izin verilmeyecektir.

5- Devletin bütün birimlerinde yapılacak görevlendirmelerde sadakat değil, liyakatin esas alınması sağlanacaktır.

6-Bütün yolsuzluklar ile hukuk çerçevesinde çok etkin bir şekilde mücadele edilecektir.

7- Devletin vatandaşına karşı şeffaf olunması ve açık davranması konularında tam mutabakata varılmıştır."

AdminAdmin