Avrupa
Giriş Tarihi : 12-04-2024 12:26

AB Tartışmalı göç ve iltica anlaşması kabul edildi

AB Tartışmalı göç ve iltica anlaşması kabul edildi

Avrupa Birliği'nin göç yasalarında yapılacak kapsamlı değişiklikler Avrupa Parlamentosu'nda gerçekleşen oylama ile kabul edildi. İnsan hakları savunucuları yeni yasanın insan hakları açısından bir geri adım olduğunu söylüyor.

Eleştiriler ve protestolara kulak tıkandı. Avrupa Birliği'nin göç politikasıyla ilgili değişiklikler yıllar boyunca süren zorlu müzakerelerin ardından kabul edildi.

Avrupa Parlamentosu’ndaki görüşmelerde, anlaşmaya karşı çıkan aktivistler Genel Kurul tribünlerine sızdı.

Anlaşma hükümlerini kınayan aktivistler oylama sırasında “anlaşma öldürüyor, hayır oyu kullan" sloganları attı.

Göçmen krizi nedeniyle özellikle Avrupa’da aşırı sağcı partilerin güçlendiğini gören AB Komisyonu, yaklaşık 8 yıl süren zorlu müzakerelerin ardından bir uzlaşma metni oluşturdu.

Avrupa Parlamentosu seçimlerine iki aydan kısa süre kala onaylanan anlaşma, somut olarak AB'nin dış sınırlılarında göçmenlerin zorunlu olarak “filtrelenmesini” öngörüyor.

Sığınma hakkı alma şansı düşük olan mülteciler, geldikleri ülkenin durumu da göz önünde bulundurularak, içeride değil, dış sınırlarda ab tarafından finanse edilen bu gözaltı merkezlerinde tutulacak.

Göçmenlerin ilk girdiği ülkeler üzerindeki baskıyı azaltmak için, üye devletler ya yılda 30 bin sığınmacıyı almayı kabul edecek, ya da her sığınmacı başına 20 bin euro dayanışma katkısı yapmak zorunda kalacak.

Anlaşma, AB liderlerinin de onayını aldıktan sonra 2026’da yürürlüğe girecek.

cnnturk

LMLM

LM