Avrupa
Giriş Tarihi : 12-03-2024 12:36

Fransa 'destekli ölüm' yasasını çıkarmaya hazırlanıyor

Fransa 'destekli ölüm' yasasını çıkarmaya hazırlanıyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 'destekli ölümü' yasallaştıracak yeni bir tasarı açıkladı.

Yasa tasarısı, ülkede bir ilk olarak, ölümcül hastalıklarla karşı karşıya olan yetişkinlerin hayatlarına son verecek ilaçları almalarına imkan tanıyacak. 

Macron, La Croix ve Liberation gazetelerinde bugün yayımlanan bir röportajında, yeni yasanın tedavisi mümkün olmayan bir hastalıklardan muzdarip, "kısa veya orta vadede" ölmesi beklenen, ve aynı zamanda "tedavi edilemez" fiziksel veya psikolojik acı çeken yetişkinlerle sınırlı olacağını söyledi.

Macron söz konusu yasanın "tıbbi kararın rol oynadığı, kesin kriterlerle belirlenmiş bir yol" sunmayı amaçladığını belirtti. 

Özellikle ölümcül kanser türleriyle karşı karşıya olan kişilerden örnek veren Macron, bu kişilerden bazılarının daha önce yurt dışına giderek yaşamlarına son vermek istediklerini dile getirdi. 

Macron, zihinsel kapasite ve kişinin kendi görüşlerini oluşturma yeteneğine vurgu yaparak, yardımlı ölümle ilgili "sadece kendi fikrini beyan edebilecek 18 yaş ve üzeri kişilerin sürece katılmasına izin verileceğini, ağır psikiyatrik rahatsızlıkları ve Alzheimer gibi nörodejeneratif bozuklukları olanların bu sürece dahil olamayacağını" belirtti. 

Cumhurbaşkanı Macron, "yardımlı ölüm" sürecine girmek isteyenlerden bu kararlarını 48 saat sonra yeniden teyit etmelerinin isteneceğini, sonrasında, en fazla iki hafta içinde bir tıbbi ekipten (uygunluklarına dair) yanıt almaları gerekeceğini kaydetti. 

Yeni mevzuata göre tıbbi ekibin değerlendirmesinin ardından bir doktor, üç ay süreyle geçerli olacak bir ölümcül ilaç reçetesi düzenlemeye yetkili olacak.

Macron, insanların ilacı evde, huzurevinde veya bir sağlık tesisinde alabileceklerini söyledi.

Eğer fiziksel durumları bunu tek başlarına yapmalarına izin vermiyorsa, kendi seçtikleri bir kişiden, bir doktordan ya da hemşireden yardım almalarına izin verilecek. 

Macron yeni yasa tasarısında 'ötanazi' ya da 'tıbbi destekli intihar' gibi terimler yerine basit ve insancıl olduğu için "ölümde yardım" (yardımlı ölüm) ifadesinin kullanılacağını söyledi.

Tıbbi destekli intihar', hastaların kendi özgür iradeleriyle, belirli kriterleri karşılayan kişilere doktor tarafından reçete edilen ölümcül bir içeceği veya ilacı almaları anlamına geliyor. 

'Ötanazi' ise, doktor veya diğer sağlık çalışanının belirli kriterleri karşılayan hastalara kendi istekleri üzerine ölümcül bir enjeksiyon yapmasını içeriyor. 

Macron yasanın uygulanması için herhangi bir tarih vermeyerek, mayıs ayında başlayacak ve aylar sürecek yasama sürecini takip etmesi gerektiğini söyledi. 

2016 tarihli bir Fransız yasası, doktorların ölümcül hastaları ölümden önce sakinleştirici ile uyutabilmesini öngörüyor ancak yardımlı intihar ve ötanaziye izin vermiyor.

Bazı Fransız hastalar daha fazla seçenek için diğer Avrupa ülkelerine seyahat ediyor. 

Yardımlı intihara komşu İsviçre'nin yanı sıra Portekiz'de de izin veriliyor. 

Ötanazi ise halihazırda Hollanda, Belçika, Lüksemburg ve İspanya'da belirli koşullar altında yasal hale getirilmiş durumda.

euronews

LMLM

LM